Kütahya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DPÜ, ’kil bazlı bilye’ üretti

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYELERİ TARAFINDAN ÜRETİLEN TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ KİL BAZLI BİLYELERİNİN DENEYSEL ÇALIŞMALARI BAŞARIYLA SONUÇLANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DPÜ, ’kil bazlı bilye’ üretti
74 views
23 Haziran 2021 - 10:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dumlupınar Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli kil bazlı bilyelerinin deneysel çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

Vali Ali Çelik, Türkiye’de bir ilki başaran DPÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Veli Uz, Prof. Dr. Ali İssi ile Ziraat Mühendisi Atilla Yılmaz’ı makamında kabul etti.

Deneysel çalışmaları başarıyla sonuçlanan ürünleri inceleyen Vali Çelik, Kütahya’nın bir ilki daha başarmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen ürünün ilerleyen süreçte başta Kütahya olmak üzere ülke ekonomisine sağlayacağı katkıya da değinen Vali Çelik, başarının sürdürülebilirliği için imkanlar dahilinde gereken desteği vereceğini söyledi.

Ürün hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Veli Uz, “Bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada verimli tarım arazilerinin ve kaynaklarının giderek azalmaya başlaması nedeniyle topraksız tarıma duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda kil bazlı bilyelerin ülkemizdeki seralarda kullanılan cocopeat’e alternatif olacağı öngörülüyor. Mevcut ürünün başta Kütahya olmak üzere ülkemize kazandırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.