Kütahya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sulama sistemlerinin kontrolü Kütahya Teknokent’te millileşiyor

SULAMA SİSTEMLERİNİN KONTROLÜ KÜTAHYA TEKNOKENT’TE MİLLİLEŞİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sulama sistemlerinin kontrolü Kütahya Teknokent’te millileşiyor
123 views
24 Kasım 2020 - 11:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kütahya Tasarım Teknokent şirketlerinden Rainbow ISC, ağırlıklı olarak yurt dışından getirilen sulama sistemleri kontrol aygıtlarının Türkiye’ye de üretilmesi için yürüttüğü çalışmalar sonucunda üç farklı modelde 11 ürünün Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak patent sürecine geçildiği bildirildi.

İlk yerli malı belgeli uzaktan kontrollü sulama sisteminin Kütahya Tasarım Teknokent’te geliştirildiği ifade eden Teknokent yetkilileri, “Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal ile atağa kalkan Teknokent, başarılı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Rainbow ISC A.Ş., ülkemizde ithal olarak kullanılan sulama sistemi kontrol cihazlarını millileştirmek için yoğun bir çaba sarf etti ve üç farklı modelde toplamda 11 ürünün Ar-Ge çalışmalarını Kütahya Tasarım Teknokent’de tamamladı. 2019’da Ar-Ge’sine başlanan ürünler, peyzaj ve tarımsal sulama sektöründe yaşanan sorunlara milli çözümler üretiyor. Bunun yanında ülkemizde üretimi yapılmayan sulama sistemleri alanında geliştirilen ürünlerin önce ülkemizden döviz çıkışını engellemesi, ardından da yapılacak ihracatla ülkemize döviz kazandırması bekleniyor. Ürünlerinin büyük bir kısmını belediyelerin park ve bahçeler müdürlükleri gibi kurumlar tarafından tercih edilen, bunun yanında bireysel müşterilerine de hizmet sunan Rainbow A.Ş. tarafından geliştirilen ürünler, gelişen teknoloji ile birlikte önem kazanan akıllı şehirciliğe hizmet edecek. Uzaktan kontrollü akıllı sulama sistemleri sayesinde gereksiz su tüketimlerini önlenerek bir yandan israfın önüne geçilirken bir yandan da millî ekonomiye katkı sağlanması amaçlanıyor. Pille çalışan ve kablosuz internete bağlı olarak kontrol edilen cihazların sektörde önemli bir büyümede öncü olması öngörülüyor” ifadelerine yer verdiler.

Genel Koordinatörü Levent Kasa, Ar-Ge’sinin tamamlanmasıyla önce bitirme belgesine, arkasından bakanlığa tür belgesine ve ardından da patentlerine başvurulacak ürünlerin Türkiye’de ilk ve tek yerli malı belgesine sahip otomatik sulama sistemi kontrol cihazı özelliği taşıdığını ifade etti.

Üç farklı modelde hazırlanan akıllı kontrol cihazlarının ithal ürünlere göre daha işlevsel ve kullanıcı dostu ürünler olduğunu kaydeden Levent Kasa, akıllı sulama sistemlerinin hem internet üzerinden ve hem de Android ve iOS yazılımları üzerinden kullanılabileceğini söyledi.

Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz ve Genel Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Yoşumaz da Rainbow A.Ş.’yi tebrik ederek, milli ekonomiye daha nice başarılı çalışmalar kazandıracaklarını inandıklarını ifade ettiler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.